Súhrn opatrení v zmysle platného COVID-automatu od pondelka 8. februára 2021.

COVID-19  aktuálne zmeny

Negatívny COVID-19 test bude potrebný až od 10.02.2021! 

  • Mení sa platnosť negatívneho testu na cestu do zamestnania. V čiernych okresoch budú potrebovať najviac sedemdňový test. V červených okresoch stačí 14-dňový test (okresy v Žilinskom kraji) a v ružových okresoch stačí 21-dňový test. Takýto okres je len jeden - Veľký Krtíš. 
  • Ak ale musíte do práce chodiť hromadnou dopravou, budete potrebovať 7-dňový negatívny test bez ohľadu na to, v akom okrese pracujete.
  • Do prírody v rámci okresu nebudete potrebovať test. Je nakoniec povolené ísť aj do iného okresu do prírody, tam už ale budete potrebovať 7-dňový test.
  • Test nepotrebujú tí, ktorí prekonali COVID. -19 za posledné tri mesiace a majú doklad o výsledku testovania a tiež tí, ktorí pred 14 dňami dostali druhú dávku vakcíny.
  • ‍Od budúceho týždňa otvoria aj obchody so záhradkárskymi potrebami.
  • ‍‍Minister zdravotníctva avizoval, že regionálne úrady verejného zdravotníctva neotvoria školy a škôlky v čiernych okresoch. Ide o deväť okresov: Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom. 
  • V ostatných okresoch budú školy otvorené, ale regionálni hygienici môžu rozhodnúť o ich zatvorení. 
  • Vláda mení aj očkovaciu stratégiu. Od budúceho týždňa začnú očkovať učiteľov vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca.
  • Naďalej platia výnimky zo zákazu vychádzania. To znamená, že bez testu môžete ísť do potravín, drogérie, lekárne či k lekárovi.
  • Na cestu do čistiarne odevov, na kúpu novín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, autoservisov, na poštu, na STK, či do záhradkárstva potrebujete 7-dňový negatívny test.

Vláda zároveň predĺžila núdzový stav do 19. marca 2021.

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č.77 z 5. februára 2021 k návrhu na opakované predĺženie času trvania núdzového stavu podľa čl.5 ods. 2 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov vyhláseného uznesením vlády SRč.587 z30.septembra 2020 a na prijatie opatrení podľa čl. 5 ods. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov... (.pdf 118 kB)

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č.78 z 5. februára 2021knávrhu na vyhlásenie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19... (.pdf 75 kB)

©2021-webm-