Jeden za všetkých, všetci za jedného...?

Sme na svojom mieste, vykonávame povolanie, ktoré vyžaduje nielen profesionálny prístup, ale kus srdca. Tento empatický prístup sa naplno prejavil v situácii, keď bolo treba zostať v karanténe na čas, odkedy sa v zariadení potvrdil prvý prípad pozitívneho COVID-19 po prepustení z nemocnice.

Nestačilo obmedziť návštevy, vyšetrenia, dodržiavať karanténu zamestnancov doma. Bolo treba úplne zastaviť vonkajší život, odísť od rodiny a poskytnúť všetku svoju energiu, čas a starostlivosť klientom v ich domove. Minimalizovať možnosť šírenia choroby ďalej... Ako?

Vytvorili sme dva tímy. V každom bola zabezpečená zdravotná sestra a opatrovateľský personál aj upratovačka.

Prvý, ktorý zvládol zvýšený nápor prejavov ochorenia, zvýšených teplôt, následne izolácie klientov, zabezpečenie starostlivosti o klientov.

Všetkým klientom sme zabezpečili aj zvýšený prísun vitamínov, aby sme riziko zhoršeného priebehu ochorenia znížili na minimum.

Ale hlavne, sme spolu s klientmi boli v zariadení - NON STOP - od 23.10. 2020 do 29.10.2020 kedy sme boli všetci otestovaní PCR testom. Realizáciu zabezpečil lekár zariadenia s hlavnou sestrou. Spojenie s vonkajším svetom a zabezpečenie potrebných pomôcok, liekov podľa aktuálnej potreby ihneď zvládla pani riaditeľka, tiež non stop aj na telefóne.

Náročnú službu sme vystriedali a nastúpil druhy tím od 29.10.2020 až do výsledkov testovania, čiže 2.11.2020 sme ukončili plnenie krízového plánu starostlivosti o klientov s hodnotením na VÝBORNÚ, čo oceňujú aj niektorí príbuzní, hoci sme sa stretli aj s obviňovaním a osobnými útokmi.

ĎAKUJEM všetkým kolegyniam, ktoré napriek riziku ochorenia zostali v práci a prajem všetkým hlavne, veľa zdravia, nech už môžeme pokračovať s úsmevom bez rúška. Tešíme sa na všetkých príbuzných, ktorí budú môcť navštíviť svojich starkých, ktorí ani netušia, že sú najohrozenejšou skupinou.

Podarilo sa nám ich ochrániť, ešte raz ďakujem všetkým.

Hl.sestra Galfyová Gabriela DSSaZpS

Text i foto: -Gabriela Galfyová-, ©2020-webm-