1pano 13102019

Pri všetkých vstupoch do obce Závažná Poruba sú umiestnené orientačné tabule, ktoré vám pomôžu pri ich lokalizácii.

1. Telocvičňa, univerzálne ihrisko a tenisové kurty

Telocvičňa a univerzálne ihrisko sú využívané nielen domácimi športovcami, ale ponúkajú svoje priestory aj návštevníkom Závažnej Poruby. Tenisové kurty, detské ihrisko a tréningové plochy sú prístupné širokej verejnosti.

2. Pomník padlým občanom počas 1. a 2. svetovej vojny

Pomník postavený v roku 1949 podľa projektu Jána Šúleka. Na čelnej strane sú umiestnené mramorové tabule s menami padlých občanov. V dolnej časti sa nachádzajú verše Milana Rúfusa a biblický text.

3. Potočná radová zástavba

Potočná radová zástavba

Domy potočnej radovej zástavby štítmi orientované na ulicu. Zástavbu z druhej polovice 19. a začiatku 20. storočia charakterizujú trojpriestorové murované domy s klasicistickými fasádami a sedlovou strechou. Hospodárske stavy pristavené k domu sú v tvare L. V slepom okienku štítu je nápis s iniciálami majiteľa.

4. Kultúrny dom

Kultúrny dom

Svojpomocne postavený občanmi Závažnej Poruby v roku 1935. Je pôsobiskom ochotníckych divadelných tradícií, folklórnej ľudovej kultúry, miestnych kultúrnych spolkov a organizácií. Sídlo pošty, obecnej knižnice a kina. V prístavbe z roku 1982 sa nachádza obecný úrad a obradná sieň.

5. Dom Milana Rúfusa

Rodičovský Dom Majstra Milana Rúfusa sprístupnený v roku 2008. Literárne múzeum ponúka prvé rukopisy básnika, jeho portréty, fotografie a výber z jeho myšlienok.

6. Hrob Milana Rúfusa

Miesto posledného odpočinku M. Rúfusa.

Básnik svetového formátu je pochovaný podľa svojho želania tak, aby z večnosti naveky hľadel na milovanú Poludnicu. Národné miesto úcty, vďačnosti a piety.

7. Informačné centrum

Prezentuje históriu, kultúrne dedičstvo a pôvodné remeslá Závažnej Poruby. V jeho priestoroch možno vidieť expozíciu murárstva, spracovania kože, tkania kobercov a pečenia liptovských koláčikov.

8. Rímsko – katolícka kaplnka sv. Lukáša

Patrí k najstarším stavbám v obci. Postavená bola v roku 1837 ako malá jednoloďová stavba s polkruhovitým presbytériom, dreveným chórom a 17 m vysokou vežou. Oltárny obraz znázorňuje sv. Lukáša. Kaplnka je kultúrnou pamiatkou.

9. Kostol  ECAV

Postavený v roku 1933 podľa projektu domáceho staviteľa Michala Kováča. Neogotická stavba má pozdĺžny sieňový priestor s chórom, rovný strop a pristavenú sakristiu. Veža, vysoká 19 metrov, je bez zvonov. Oltár znázorňuje Ježiša v Getsemanskej záhrade. Organ je 13 registrový, inštalovaný v roku 1935.

10. Základná škola Milana Rúfusa (bývalá Evanjelická ľudová škola)

Poschodová budova s klasicistickou fasádou postavená v roku 1865, nadstavená v roku 1911 a pristavená v roku 1967. Veža zvonice vysoká 42 metrov je súčasťou objektu školy. Veľký zvon s hmotnosťou 350 kg je bohato zdobený symbolmi kresťanstva. Malý zvon z roku 1924 váži 260 kg. Na čelnej strane veže je fasádny nápis datujúci stavbu. Čestný názov ZŠ Milana Rúfusa zapožičaný 30.6.2010.

11. Areál telesného pohybu Mateja Staroňa

  

Nachádza sa nad obcou. Telocvičňa v prírode poskytuje možnosti rekreačného telesného pohybu. Súčasťou je detské ihrisko a v zime klzisko. Areál je v prevádzke po celý rok.

12. Pomník padlým v Slovenskom národnom povstaní

Postavený v roku 1964 trom zastreleným občanom Závažnej Poruby. Nachádza sa na návrší Polčenô, južne od obce. Náhrobný kameň a obruba pozostávajú z upraveného prírodného kameňa.

13. Lyžiarske stredisko Opalisko

Nad obcou je vybudované lyžiarske stredisko Opalisko s bežeckými a zjazdovými traťami. K dispozícii sú vleky a sedačková lanovka. Služby dopĺňa požičovňa a servis lyžiarskej výstroje, snowboardov, horských bicyklov a iného športového materiálu.

14. Chata Horskej služby

Chata sa nachádza priamo v areáli lyžiarskeho strediska Opalisko. Horská záchranná služba zabezpečuje bezpečnosť hostí v letnom i zimnom období.

15. Ubytovanie a reštauračné služby pod Opaliskom

Možnosti ubytovania, stravovania a rehabilitácie ponúkajú zariadenia v lyžiarskom stredisku Opalisko, penzióny a priváty v obci.

© webmaster

 

 
 
 
 
 

Menu súčastí

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________