Sedemdesiate tretie výročie evakuácie, ako Deň pokánia, si 4. februára 2018 pripomenuli na službách Božích v Závažnej Porube.

Kroky veriacich nasmerovali v nedeľu do Božieho chrámu, kde spoločne odriekali desať Božích prikázaní, pristúpili k spovedi a prijali rozhrešenie ako prejav Božej milosti. Domáci farár Vladimír Pavlík kázeň založil na slovách päťdesiateho Žalmu. Okrem iného v zvesti pripomenul, "Vojny sú hrubým prestúpením Božieho zákona. Piate Božie prikázanie prízvukuje: Nezabiješ! Odsúdenia si zaslúžia jednotlivci, čo v záujme mamony a slávy rozpútajú a vedú vojny." Nato cirkevný spevokol Fidelitas zaspieval pieseň: "Čuj vrúcnu prosbu, Bože môj!"

Modlitbou prosili nebeského Otca o mier a pokoj na celej zemi. Na záver v prítomných silno zarezonovali verše Milana Rúfusa. Napísal ich ako gymnazista vo februári 1945 na pamiatku šesťročnej Milky Kuľhavej, ktorú v čase vojny zabila črepina míny. "Vyhaslo svetlo pekných očiek i žiarny svetla jas. Anjelik svetom mäkkých vločiek, vracia sa v nebo zas. ...len popraj, popraj mieru sviatky! Preč vojny okovy! ...a utíš srdce bôľnej matky a ...odpusť vrahovi!" Báseň OBEŤ zarecitovala Danka Kuľhavá, poddozorkyňa Cirkevného zboru ECAV v Závažnej Porube.

Fotogaléria: (04)

 Text i foto: -Dušan Migaľa-, spracoval: -webm- ©2018 

Copyright © 2011-2018.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________