Závažná Poruba je známa ako obec murárov, čo je vyjadrené aj v erbe obce. Na začiatku 20. storočia tu žilo 241 murárov. Čo dom, to murár, niekde aj dvaja.

Murári sa odobrali do večnosti, no rukopis svoje práce zanechali na viacerých stavbách doma i vo svete. Okrem výsledkov práce zručných rúk odkázali aj bohatstvo ducha v podobe piesní, tancov a zvykov. Tieto oživuje a uchováva domáca folklórna skupina.

Scénickým obrázkom, akoby vystrihnutom z obecnej kroniky, uviedla Poludnica v sobotu 21. októbra 2017 v susednom Liptovskom Jáne v premiére celkom novú inscenáciu pod názvom Murári, murári a ja murárečka. Námet scenár a réžia Mg. Art. Elena Chovanová.

Pôsobivé vystúpenie sprítomnilo slávne murárske tradície Závažnej Poruby.

Fotogaléria: (06)

Text: -dm-, foto: -Mgr. Juraj Záborský-, spracoval: -webm- ©2017

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Copyright © 2011-2018.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________